Luxace pately

 

Co je to luxace:

 www.vetcentrum.cz/stodulky/lekar/825/luxace-pately-cesky

www.vetopet.cz/news/luxace-pately-vykloubeni-cesky-/

www.zvirataazdravi.cz/977/ortopedicke-problemy-psu/

 www.shelties.ic.cz/luxace_pately.htm

Pokud se chcete dozvědět co nejvíce, je dobré kontaktovat některého z posuzovatelů patel. Skoro všichni tito veterináři jsou velice ochotní a rádi zodpoví dotazy ohledně luxace. Byla jsem v kontaktu skoro se všemi těmito veterináři a hodně mi to dalo, protože každý má na tuto vadu svůj názor, tak jako na její řešení. www.vetkom.cz/ordinations/patela

 

 Mnoho věcí jsme se dozvěděli také od našich kamarádů a pejsků, kteří si prošli tím samým:

www.yorkiefan.pc3000.sk/

jurasekjorksir.denicek.eu/operace-pately/operace-pately.html

www.terierka.com/

 

Také na jorkforu:

jork.forumotion.net/zdravi-f3/luxace-pately-t36.htm

 

 

 

Chondroprotektiva, která užíváme:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Průběh luxace rok před operací

 7. září 2009 nám bylo naším veterinářem oznámeno, že má Xanti luxaci pately 2. stupně na obou zadních nožkách. Sama bych ani nepoznala, že Xanti něco je, kdyby se několikrát nestalo, že při doskoku zakňourala, poté natáhla nožku a nechtěla na ni došlápnout, po chvíli už ale zase běhala naprosto normálně. Předepsal nám tedy chondroprotektiva s tím, že se situace může ještě růstem zlepšit. Pro ni pokračoval život naprosto normálně, nikdo kdo nebyl do problému zasvěcen ani nevěděl, že je nějak "nemocná", ale pro mě to bylo hodně těžké - pořád hlídat, aby někde neskákala a neublížila si ještě více. Stále dokola jsem na internetu vyhledávala nové a nové informace, které naštěstí každým měsícem přibývaly. Nejvíc mi pomohly příběhy psích kamarádů, kteří si už operací prošli, jejich majitelé jsou moc ochotní a rádi poradí co a jak. Tímto jim chci také hodně poděkovat!

8. ledna 2010 jsme opět navštívili našeho veta kvůli kontrole. Ten usoudil, že by bylo lepší nožky zoperovat co nejdříve, protože se nezlepšily a pořád "lítají" tam, kde nemají. Doporučil nám svého známého, který je odborník na tyto ortopedické operace.

14. ledna 2010 jsme tedy navštívili MVDr. Rudolfa Mace v Otrokovicích. Ten potvrdil diagnózu, ale operaci doporučil odložit na později, tedy až Xanti ještě poporoste. Předepsal nám kvalitnější chondroprotektiva.

v červnu jsme jeli opět do Otrokovic na kontrolu a pan doktor nám doporučil co nejdřívější operaci. Zprvu byla domluvena na 28. června 2010, ale chtěla jsem si s Xanti ještě užít prázdniny, tak jsem ji odložila až na 26. srpna 2010

 

 

 

1. DEN

26. 8. 2010 operace pravé nožky

Operaci provedl MVDr. Rudolf Mac z Otrokovic (rudolf.mac@tiscali.cz)

www.mvdr-mac.cz/

 

14:00 byla Xanti uspána, operace trvala přes 2 hodiny

16:30 jsme si ji vyzvedli již probuzenou, avšak ještě omámenou. Už v čekárně jsem věděla, že je v pořádku, protože zezadu z ordinace se ozývalo šílené naříkání (histerka moje řvala přes celé Otrokovice). Veterinář přišel za námi do čekárny se slovy :

"To co tam v zadu řve, to je váš pes" =)

Dostala léky proti bolesti, takže jí nic nebolelo, ale přesto naříkala (nevěděla co se to s ní děje). Jak řekl pan doktor:

"ona neřve, že by ji to bolelo, nemusíte se bát, ona je jen po draku =)"


Večer doma ještě naříkala, ale v noci už krásně spinkala.

Máme před sebou 5 dní naprostého klidu a za 10 dní kontrola a vytažení stehů. Poté rehabilitace a po ní se rozhodne, zda se bude operovat i levá nožka.

Celková cena byla 5160 ,-

 

 

 

klik pro zvětšení.JPG (387,9 kB)

 

 

 

 

2. DEN

Ráno dostala polovinu tabletky ATB, vypila půl misky vody a snědla granulky

od čtvrtečního odpoledne (před operací) nečůrala což není dobré, chudinka se bojí namočit si pod sebe do přepravky, kde je celé dny zavřená

večer se konečně vyčůrala, žužlá si kostičku =) 

 

 

 

 

3. DEN

 celou noc proplakala - ne bolestí, spíš vzteklostí, že musí být zavřená

ráno konečně vrtí ocáskem a radostně mě vítá

 

 Je na mě celý den naštvaná, že musí být zavřená v přepravce a neustále to dává svým vytrvalým kňouráním najevo....

 

 

 

 

 

4. DEN

  opět proplakala celou noc a mě už to docela leze na nervy, protože to není ani tak bolestné kňourání, spíše vztekání! MP3 přehrávač ani hlasitá hudba z PC už nepomáhají. Xanti svůj "zpěv" vypilovala k dokonalosti a naprosto přesně ví, kterou tóninou udělat paničce "radost". Je ale moc a moc šikovná! Moc by chtěla chodit a lítat po bytě, ale pro jistotu je pořád zavřená, mám strach  co by mohla vymamlasit! Přeci jen je to ďábel!! Za odměnu jsem ji vzala alespoň v náručí ven ať se pokouká co je nového. Chudinka byla jako v Jiříkově vidění, naprosto šťastná, že se dostala konečně na vzduch. V očkách měla miliony malých rarášků a je mi naprosto jasné, co se jí honilo hlavinkou, ale na to si musí ještě nějakou chvilku počkat =)

 

 

5. DEN

 

Hned ráno jsme šli pro jistotu na veterinu, protože Xanťa v noci plakala bolestí a nožka se mi nějak nezdála. Pan doktor si ji vytáhl z přepravky, aby se koukl jak chodí a Xanti mi opět předvedla, jak dokáže z paničky udělat vola =) začala pobíhat po ordinaci po všech 4 jakoby se nechumelilo!! V takovýhhle chvílích mám sto chutí tu malou potvůrku přetrhnout.... Dostala nová ATB (Synulox) a nějaké léky od bolesti (Norocarp).

konečně už vím jak probíhala operace, protože náš vet volal tomu, který ji prováděl. Xanti byla tedy vyhloubena jamka do kosti a předělán vaz!

 

 

8. DEN

 

Xanťulka chodí po všech 4 nožkách, jen občas si operované nožičce nadlehčí, ale to je samozřejmé. Je puštěná v pokoji a snaží se dělat lumpárny, což mě docela děsí, protože nemá zábrany... Za odměnu dostala uzenou vepřovou kost, aby se nenudila.


 

 

12. DEN

 

Kontrola a vytažení stehů. Panu doktorovi se nožička nějak nezdála, tak musíme počkat do další kontroly za 14 dní.

 

 

 

11. 10. 2010

Dnes bylo u Xanti zjištěno, že vaz, který jí byl do nožky implantován se utrhl a proto musí znovu na operaci

 

 

13. 10. 2010

 

v 17:00 jsem nechala Xanťulku panu doktorovi, který ji uspal a provedl reoperaci. Doplatila jsem jen materiál a narkozu cca 1200 ,-  a ve 20:00 jsem si ji odnesla ještě zcela spící domů... Tentokrát noc docela proplakala, byla chudinka zmatená, nevěděla, co se to s ní zase stalo. Ale byla jsem ráda, že jsem od veta odcházela když už spinkala a brala si ji pořád spící, alespoň nemá tak hrůzné zážitky jako minule, kdy byla zavřená v přepravce a čekala než si pro ni přijdu.

10 dní velké dávky antibiotik a příští pátek nás čeká kontrola.

 

 

22. 10. 2010

 

kontrola u našeho veta. Stehy jí ještě ponechal, protože nožka byla mírně nateklá.

 

 

29. 10. 2010

 

vytažení stehů a kontrola. Dle pana  veterináře se Xanti nožka pěkně hojí a snad už bude vše ok. To , že pejskovi vaz rupl, prý zažil jen 3krát, takže ten můj malý Copperfield je opravdu kouzelník všech kouzelníků

 

 

28. 12. 2010

 

Protože se mi nožka pořád nezdála, viditelně bolela a Xanti na ni pořádně nechodila, navštívili jsme MVDr. Jiřího Jahodu z kliniky Medipet ve Zlíně. https://www.medipet.cz/index.htm

 

Všem kliniku i pana doktora moc a moc doporučuji! Setkala jsem se zde s opravdu kvalitním profesionálním přístupem, pan doktor se choval velice mile jak ke mě, tak i ke Xanti. Věnoval nám dost času, popsal situaci i všechny možnosti co se může dít, vysvětlil veškeré věci, které jsem doposud nevěděla - ať už se jedná o průběhy operace i rekonvalescence. Doporučil nám nožku ještě 8 týdnů šetřit a nadále podávat chondroprotektiva + pár možností rehabilitace - plavání ve vaně, brodění sněhem (opatrně).

 

 3. 1. 2011

Takhle nám nožička zarůstá

 

 

10. 1. 2011

 

Dnes konečně mailem dorazila zpráva od operace!!

26.8.2010 jsem u vašeho pejska provedli na kolenním kloubu operaci vrozené vady mediální luxace češky pomocí metody sulkoplastika a imbrikace kloubního pouzdra.

Protože tato metoda selhala, byla dne 13.10.2010 provedena reoperace a byla provedena revize kolenníko kloubu, transpozice tuberositas tibie a fixace kloubu pomocí zevního umělého vazu.

Postoperačně nasazen Rimadyl tbl., v současné době bere 5mg (1/4tbl 20mg) 2x denně

 


Novinky

www stránky

03.01.2010 19:45
Nyní byly spuštěny nové stránky s doplňky pro psy najdete je na www.xanti-fashion.webnode.cz

—————


Web

V této rubrice nejsou žádné články.


PitaPata - Personal picturePitaPata Dog tickers